parafia rzymskokatolicka Kamień

Parafia rzymskokatolicka

pod wezwaniem

Opieki Matki Bożej

w Kamieniu

Pielgrzymka Róż Różańcowych


Październik to miesiąc różańca. Jak co roku w tym czasie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybywa pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. W sobotę 30 września 2023 r. to wydarzenie odbyło się już po raz czternasty. Tym razem uczestniczyło w nim także 29 osób z naszej parafii, głównie członkiń Róż Różańcowych. Mimo niesprzyjającej pogody wydarzenie dało wszystkim uczestnikom wielkie poczucie wspólnoty i stanowiło niezapomniane przeżycie duchowe.

Róże Różańcowe w naszej parafii – obecnie:

Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej Różą. Każda członkini Roży przez miesiąc rozważa jedną z tajemnic różańcowych i odmawia jedną dziesiątkę różańca każdego dnia. Pierwotnie Róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji różańca przez św. Jana Pawła II – 20 osób.  Aktualnie w naszej parafii istnieją dwie Róże Żywego Różańca. Kierują nimi, czyli pełnią funkcję tzw. zelatorek, p. Krystyna Gara (Róża I) i p. Walentyna Kozioł (Róża II). W przeszłości zelatorkami były m.in. panie Rozalia Wawro, Rozalia Starowicz, Stanisława Kuglin, Zofia Łatak, Zofia Świadek, Wiktoria Szczurek, Wiktoria Figa oraz Agata Gara i Zofia Stańko, obie z Rusocic. Istniały też róże męskie, młodzieżowe i dziecięce. Obecnie zmiana tajemnic prowadzona jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 8:00. Do Róż należą:


Róża I:
Krystyna Gara, Alicja Cichoń, Maria Cukier, Józefa Czech, Teresa Dębowska, Helena Dzierwa, Wiktoria Figa, Maria Folga, Maria Gala, Stanisława Głogowska, Maria Koczur, Aniela Kraczka, Zofia Kraczka, Zofia Królikowska, Zofia Łatak, Anna Nowak, Wiktoria Palica, Czesława Sawicka, Helena Symula, Zofia Wolarek.


Róża II:
Walentyna Kozioł, Wiktoria Fryc, Danuta Dzierwa, Maria Nosek, Teresa Gaudyn, Maria Kamińska, Stanisława Kapusta, Anna Karus, Wiktoria Łatak, Maria Nowak, Maria Pawlik, Stanisława Starowicz, Wiktoria Szczurek, Zofia Świadek, Ewa Jakóbik, Danuta Świadek, Kazimiera Żmuda, Zofia Włodarska, Renata Łagowska, Klaudia Blańda.

Róże Różańcowe w naszej parafii – w przeszłości:

Żywy Różaniec jako międzynarodowy ruch religijny założony został w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot, francuską błogosławioną Kościoła katolickiego, ale stowarzyszenia modlitewne związane z różańcem, tzw. Bractwa Różańcowe, mają o wiele dłuższą tradycję. Były one propagowane przez zakon dominikanów już od średniowiecza. Także w Kamieniu to właśnie dominikanin, o. M. Kapturkiewicz, założył w 1911 r. pierwsze Bractwo Różańcowe*. Zapisały się do niego wówczas 124 osoby i od razu powstało kilka grup, zarówno męskich jak i kobiecych. Działały one, zrzeszając różną liczbę członków, do roku 1950, kiedy to pod naciskiem władz komunistycznych oficjalnie się rozwiązały. W późniejszych latach kilkakrotnie tworzyły się różne Róże. Niektóre działały tylko parę lat, jak np. Róża Dziewcząt pod koniec lat 70-tych XX w. Najdłużej funkcjonuje I Róża Kobiet, choć w zmieniającym się składzie. II Róża powstała na początku XXI w. z inicjatywy pań Zofii Łatak oraz Wiktorii Szczurek i była odpowiedzią na aktualne potrzeby mieszkanek Kamienia, które w większej liczbie chciały włączyć się w taką formę modlitwy.

Informacje historyczne wg K. Łatak, Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu , Kraków, 2010.

parafia Kamień różaniec
parafia Kamień różaniec2