parafia rzymskokatolicka Kamień

Parafia rzymskokatolicka

pod wezwaniem

Opieki Matki Bożej

w Kamieniu

Sierpniowe pielgrzymowanie


Sierpień to miesiąc, w którym do sanktuariów maryjnych przybywają liczne pielgrzymki. Dzisiaj już nie tylko pieszo, ale również różnymi środkami komunikacyjnymi; nie tylko w zorganizowanych grupach, ale również indywidualnie. Ta forma pobożności wpisuje się również w życie religijne naszej Parafii. Poniżej przedstawiamy tekst, który przybliża nam temat pielgrzymowania w Parafii Kamień.

Powroty

W tym roku – po jedenastu latach przerwy – wznowiono piesze pielgrzymki z Kamienia do Kalwarii Zebrzydowskiej. Inicjatorką powrotu do tej tradycji była p. Maria Wyka. Do grupy pieszej dołączyło kilkanaście osób, które dojechały do Kalwarii, by razem uczestniczyć w modlitwach i uroczystościach.

Kiedyś

Początki zorganizowanego pielgrzymowania z Kamieniu datują się na drugą połowę XIX w. Najważniejszym celem była zawsze Kalwaria Zebrzydowska, dokąd udawano się na uroczystości odpustowe przypadające 15 sierpnia. Pielgrzymowano pieszo, co trwało cztery dni: od czwartku do niedzieli. Trasa wiodła przez miejscowości: Łączany, Chrząstowice, Kossową, Marcyporębę, Stanisław Górny i Dolny. W drodze odmawiano różaniec i śpiewano pieśni maryjne, które intonował i prowadził przewodnik. Wieloletnimi przewodnikami byli m.in.: p. Józef Dzierwa, p. Stanisław Jagoda, p. Władysław Knapik, p. Maria Wyka i p. Rozalia Morawska. Przewodnicy prowadzili też modlitwy w czasie pieszego obejścia tzw. Dróżek, czyli ciągu kaplic rozmieszczonych na wzgórzach wokół klasztoru kalwaryjskiego. W piątki modlono się przy Dróżkach Pana Jezusa, a w soboty Matki Bożej. W piątkowe popołudnia odbywała się i wciąż odbywa procesja zwana Pogrzebem Matki Bożej, w jej asyście – nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat (z wyjątkiem lat pandemii COVID-19) – uczestniczą panie z kamieńskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

W czasie II wojny światowej pielgrzymki nie odbywały się.

Inne miejsca

Mieszkańcy Kamienia pielgrzymowali kiedyś pieszo także do Płok (gmina Trzebinia), na wrześniowy odpust Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz do Alwerni, do kościoła oo. Bernardynów, na tzw. strzelankę, czyli odpust organizowany w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. Jedno- lub kilkudniowe pielgrzymki organizowano również w formie wyjazdów autokarowych. Ich celem były: Częstochowa (najczęściej), Gietrzwałd, Gidle czy Licheń. W przeszłości, z okazji lokalnych odpustów, procesyjnie pielgrzymowano także do Rybnej, Czernichowa i Łączan.

Kamień jako cel pielgrzymek

Kamieński obraz Matki Bożej Opieki był celem pielgrzymek i wspólnych modlitw mieszkańców okolicznych miejscowości szczególnie w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. Procesje pielgrzymkowe z innych parafii, np. z Łączan, Rybnej, Poręby Żegoty i Czernichowa, przybywały też do naszego kościoła z okazji odpustu parafialnego, obchodzonego w trzecią niedzielę listopada.

Informacje historyczne wg K. Łatak, Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu , Kraków, 2010.

parafia Kamień spielgrzymka1
parafia Kamień spielgrzymka2
parafia Kamień spielgrzymka3