parafia rzymskokatolicka Kamień

Parafia rzymskokatolicka

pod wezwaniem

Opieki Matki Bożej

w Kamieniu

Wizytacja biskupia


Nadchodząca

W dniu 18 maja 2024 r. naszą parafię będzie wizytował ks. biskup Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski. W ramach wizytacji ks. biskup będzie celebrował Mszę św. o godz. 17.00, a wcześniej, o godz. 16.15, spotka się z grupami parafialnymi (ministrantami, Różami Różańcowymi, scholą i chórem).

Ponadto – jak zwykle dzieje się to w czasie wizytacji biskupich – sprawdzony zostanie stan duchowy i materialny parafii, w tym statystyki dotyczące praktyk religijnych i  zmian w tym zakresie, które zaszły od ostatniej wizytacji. Sprawdzone zostaną np. roczne liczby ochrzczonych i bierzmowanych, przyjętych komunii św., odprawionych ślubów i pogrzebów, liczba wiernych uczestniczących we Mszy św.

Wcześniejsze

Tegoroczna wizytacja przypada w dzień urodzin św. Jana Pawła II, który także – jako kardynał Karol Wojtyła – wizytował naszą parafię. Miało to miejsce w dniach 27-28 maja 1977 r. Wcześniej kardynał Wojtyła gościł w naszej parafii 27 listopada 1968 r., by wprowadzić Obraz Jasnogórski.

Pierwszą wizytację w naszej parafii przeprowadził arcybiskup Adam Stefan Sapieha w dniach 20-21 czerwca 1925 r.  Kolejne – także biskup Sapieha – w latach 1935 i 1944. 15 lipca 1928 r. w Kamieniu gościł natomiast ks. biskup Stanisław Rospond, by poświęcić kościół.

W sumie parafię od momentu jej założenia biskupi odwiedzili ponad dwadzieścia razy, głównie w celu wizytacji lub udzielenia sakramentu bierzmowania.