Przeniesienie Księdza Proboszcza

Decyzją przełożonych zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich nasz Ksiądz Proboszcz, Wojciech Ćwiękała, zostaje przeniesiony do parafii w Gietrzwałdzie. Ta nagła i niespodziewana decyzja porusza wszystkich parafian i skłania do wyrażenia szczerego żalu, a w stosunku do Ks. Proboszcza słów wielkiej i prawdziwej wdzięczności. Z całego serca pragniemy podziękować za niezwykle rzadką umiejętność jednoczenia parafian do wspólnej modlitwy i wspólnych działań.

Swoją szczerą i sumienną posługą Ksiądz Proboszcz dawał świadectwo słowom: po owocach ich poznacie (Mt 7, 17-20). A tych owoców było wiele, np. pełne empatii comiesięczne spotkania z chorymi w ich domach, spotkania i wspólna modlitwa z członkiniami Róż Żywego Różańca, lekcje religii, które przyciągały dzieci i młodzież, zainicjowanie i wspieranie chóru parafialnego i scholii dziecięcej, pełna zrozumienia współpraca i pomoc w przygotowaniu do Sakramentów Św. (pierwsza komunia, śluby, bierzmowanie), sposób prowadzenia nabożeństw, który przyciąga wiernych nie tylko z naszej parafii, wsparcie i prawdziwa pomoc duchowa w chwilach najtrudniejszych: śmierci lub ciężkiej choroby najbliższych.

Żyjąc w naszej parafii Ks. Proboszcz „przyoblekał wiarę w czyn”, jak mówi jedna z religijnych piosenek. Dawał świadectwo Słowu, które głosił. Swoją skromnością i zaangażowaniem pociągał do działania innych. Przejawia się to np. w zawsze żywym odzewie parafian do współpracy we wszelkich pracach związanych z funkcjonowaniem parafii, zarówno duchowych, jak i materialnych.

Z prawdziwym smutkiem będziemy się rozstawać z Księdzem Proboszczem Wojciechem, żałując, że wiele rozpoczętych inicjatyw zostało tak niespodziewanie przerwanych. Zachowamy Księdza w naszej wdzięcznej pamięci, mając nadzieję, że kiedyś Ksiądz do nas powróci.

Powyższe słowa są zgodne z opinią parafian przedstawioną m.in. we wcześniejszym piśmie skierowanym do Wizytatora Polskiej Prowincji Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, ks. Dariusza Kaczyńskiego. Pismo to przedstawiciele parafii przekazali osobiście dn. 23.09.2024 r. Zostało ono także przesłane do wiadomości Opata Generalnego ks. Edoardo Parisotto CRL oraz Dziekana Dekanatu Czernichowskiego, ks. Stefana Midora.