Uroczystość dożynek wiejskich

W niedzielę, 1 września 2024 r., w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza Św. dożynkowa. Wieniec dożynkowy oraz dary ołtarza przygotowały jak zwykle Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamieniu.

Dawniej

Pierwsze wzmianki o dożynkach w naszej wsi pochodzą z XVIII w. Nazywano je wówczas wyżynkami. Początkowo świętowali je mieszkańcy pracujący na polach dla kamieńskiego dworu, czyli dóbr księży kanoników. Po skończonych żniwach przynosili przystrojony kwiatami i wstążkami snop zboża i wręczali go księdzu. Ksiądz wygłaszał mowę i zapraszał wszystkich na poczęstunek. Natomiast nabożeństwa dziękczynne za zebrane plony zapoczątkowane zostały prawdopodobnie  dopiero za czasów opata Słotwińskiego i odbywały się w kaplicy. Od czasów utworzenia parafii w 1909 r. dożynki stały się cyklicznym świętem parafialnym, choć nie było stałego terminu ich obchodzenia. Początkowo zazwyczaj odbywały się w święto Matki Boskiej Siewnej (8 września), potem  przez szereg lat 15 sierpnia, w święto Matki Boskiej Zielnej. W latach 30-stych XX w. wieniec dożynkowy do kościoła przynosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni, wszyscy ubrani w stroje krakowskie.

Koło Gospodyń Wiejskich organizuje dożynki systematycznie od lat 80-tych XX w.  Członkinie koła także występują w strojach krakowskich i zwykle przygotowują na uroczystość specjalną pieśń, którą śpiewają w kościele.

doz1
doz2